Łososina Dolna
to gmina położona na wschodnich krańcach Beskidu Wyspowego. Zlokalizowana jest przy drodze krajowej między Krakowem a Nowym Sączem (20 km od Nowego Sącza). W skład gminy wchodzi 19 wsi.
Historia tych terenów sięga początków XIV wieku. To wtedy w dolinie rzeki Łososina powstała wieś Jakubowie, później nazwana Łososina. Kilka kilometrów dalej została założona wieś Tęgoborze. Przez obszar ten wówczas przebiegał trakt, po którym poruszały się karawany kupieckie. Sprzyjało to rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu tych wsi.
Położenie i warunki klimatyczne gminy sprzyjają rozwojowi sadownictwa i ze względu na sąsiadujące sztuczne jeziora turystyki.
Otaczające gminę wzgórza pokryte są barwną mozaiką sadów owocowych (ponad 1.000 ha sadów), w tym 650 ha samych sadów jabłoniowych, "produkujących" najwyższej jakości jabłka: Jonagold, Szampiony, Idaredy. Na mniejszych powierzchniach rozciągają się sady gruszkowe, śliwkowe, ponadto plantacje agrestu, truskawek, porzeczek i warzyw.
W miejscowościach leżących na terenie gminy Łososina Dolna takich jak: Tęgoborze, Znamirowice, Tabaszowa , Witowice Dolne, koncentruje się działalność turystyczna, rekreacyjna, sportowa, związana z dostępem do Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego
Atrakcjami turystycznymi są :
- Białawoda – szczyt góry zwany „Zamczysko” ,a którym według legendy miało stać kiedyś miasto, wykopaliska z 1964 roku dowiodły istnienia tutaj kultury łużyckiej,
- Jodłowiec – w okresie międzywojennym istniał tutaj Ośrodek Lotnictwa Szybowcowego.
- Łyczanka – kapliczka św. Ducha.
- Tabaszowa – przeniesiono tu z Tęgoborzy drewniany kościółek konstrukcji zrębowej pw. Św. Mikołaja. Pochodzi on z 1753 roku. Kościół jest jednonawowy, posiada zamknięte wielobocznie prezbiterium. Wyposażenie świątyni rokokowe.
- Tęgoborze – klasycystyczny, murowany parterowy dwór z przełomu XVIII i XIX wieku. Posiada on czterospadowy dach, ozdobiony czterokolumnowym portykiem. Obok murowana oficyna z pocz. XIX wieku.
- Tęgoborze – współczesny murowany kościół parafialny z 1969 roku, zaprojektowany przez Tadeusza Brzozę, znanego taternika z lat 30-tych.
- Witowice Dolne – stary dwór ziemiański.
- Lipa na dziedzińcu dawnego kościoła Św. Mikołaja mająca 660 cm obwodu.
- Z okolic Tabaszowej piękne widoki na Jezioro Rożnowskie oraz otaczające jezioro kulminacje Dąbrowskiej Góry, Zawala, Majdanu, Kobylnicy.
- Rezerwat Białowodzka Góra – naturalny zespół buczyny karpackiej i dąbrowy z roślinnością skalną. Występuje tutaj gatunek chroniony: lilia złotogłów, pełnik europejski, języczek pospolity.
- Osobliwością świata zwierzęcego jest: puchacz, bocian czarny, kruk, kania rdzawa, pustułka. Na uwagę zasługują płazy: salamandra plamista, traszka górska, ropuchy i żaby.
- Ciekawostką przyrodniczą jest występowanie od powodzi z 1997 roku bobrów, wydr. Zostały one przeniesione tutaj przez „wielką wodę” Dunajca.
Gmina kładzie nacisk na rozwój turystyki aktywnej i agroturystyki. W ramach aktywnego wypoczynku można skorzystać z usług oferowanych przez ośrodki sportowo – rekreacyjne: Yacht Club- PTTK w Znamirowicach, Chemobudowa - Ośrodek Żeglarsko Wypoczynkowy w Tabaszowej, Uroczysko w Tabaszowej, ZNTK w Znamirowicach, wypożyczalnie sprzętu wodnego na terenie Jeziora.
Yacht Club w swojej ofercie posiada możliwość wypożyczenia: łodzi regatowych (Optimist, Cadet, OK Dinghy), deski z żaglem, kajaki, sprzęt do wodowania jachtów i motorówek, pomosty do cumowania jachtów. Przeprowadzane są również kursy na żeglarza jachtowego, rejsy rekreacyjne po jeziorze.
W pozostałych ośrodkach można również aktywnie wypocząć poprzez korzystanie ze sprzętu wodnego dostępnego w ośrodkach: kajaki, rowerki wodne, deski windsurfingowe oraz rejsy po jeziorze (na pokładzie statku „Jaskółka” z Ośrodka Uroczysko – Tabaszowa)
Dla zainteresowanych noclegiem polecamy kwatery agroturystyczne.
Urozmaicone kształtowanie terenu, sąsiedztwo Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego oraz liczne atrakcje turystyczne zachęcają do letniego wypoczynku w naszych okolicach zarówno miłośników sportów wodnych jak i amatorów wodnych i słonecznych kapieli.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu Gminy Łososina Dolna
Zapraszamy
W tym kole terenowym nie ma jeszcze żadnych kwater